2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Lisansüstü Programlara Başvuru Koşulları ve Kontenjanlar Hakkında

Enstitümüzün 2014-2015 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı lisansüstü programlara başvurular üniversitemizin kullanıma geçtiği yeni sistem (OBS) üzerinden yapılacaktır.

Başvuruda bulanacak Türk ve Yabancı uyruklu adayların, yeni sistem başvuru adresi: https://obs.ankara.edu.tr/ogrenci/yonetim/enstitubasvuru.aspx
Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

Eski sistemden bilgi girişi yapan adayların da 18-22 Ağustos 2014 tarihleri arasında yukarıda belirtilen adresten tekrar bilgi girişi yapması gerekmektedir.

Enstitümüzün 2014-2015 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı lisansüstü programlara başvuru koşulları ve kontenjanlara aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

Başvuru yapacak adaylar en fazla 3 (üç) programa başvuru yapabilir.

Türk Öğrenci Kontenjanları ve Başvuru Koşulları
KKTC ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Kontenjanları ve Başvuru Koşulları
Anabilim Dalları Adresleri
Mülakat Sınavı Yeri, Tarihi ve Saati

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin 18/07/2014 tarihli duyurusu:
Başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerlidir. Bu süre eşdeğerliliği kaldırılmış sınavlar için de kabul edilecektir. Diğer durumlarda eşdeğerlik tablosu güncelleme tarihi itibari ile uygulanacaktır.
Son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda, sınavın yapıldığı tarih itibari ile geçerli eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
Kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13/01/2012 tarihine kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan Yükseköğretim Kurulu eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
Diğer durumlarda ilgili başvurular güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilecektir.

Buna göre,
Enstitümüz lisansüstü programlarına IELTS sınavı puanına göre başvuru yapacak öğrenciler (IELTS başvuru tarihine dikkat ederek) ÖSYM’nin ÜDS/KPDS/YDS sınavları eşdeğerlik tablosunu kullanarak bu tablodaki IELTS’nin eşdeğer notunu başvuru sistemine girmeleri gerekmektedir.

Eşdeğerlik Tablosu