FULBRIGHT YABANCI DİL ÖĞRETİM ASİSTANLIĞI BURS PROGRAMI HAKKINDA

Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı (FLTA) Programı, ABD’deki üniversitelerin yabancı dil eğitiminin kalitesini arttırmanın yanı sıra, yabancı ülkelerden gelen İngilizce öğretmenlerinin öğretim becerilerini geliştirmelerine, İngilizce dil seviyelerinin yükseltmelerine ve Amerikan toplumu ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Yabancı Dil Öğretim Asistanları, Amerikan üniversitelerindeki Türkçe dil eğitimi programlarında öğretim asistanı olarak görev yapacaklardır. Öğretim asistanlığı haftada 20 saate kadar olan çalışmayı kapsamaktadır. Buna ek olarak, asistanlık yapılan kurumlarda İngilizce Öğretimi ve/veya Amerikan Kültürü Çalışmaları alanlarında, her dönem iki ders alma zorunluluğu bulunmaktadır. Derslere dinleyici olarak (“audit”) katılmak mümkün olduğu gibi, kredili olarak da ders alınabilir. Bu programın sonunda diploma alınmayacaktır.
FLTA Programı, kariyerlerinin başındaki (7 seneden fazla öğretmenlik deneyimi olmayan) İngilizce öğretmenlerinin, İngilizce Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin ve İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dilbilimi, İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümleri son sınıf öğrencisi olup, en geç Haziran 2018’de mezun olan öğrencilerin veya daha önceki yıllarda bu bölümlerden mezun olan kişilerin başvuru yapabileceği dokuz ay süreli bir burs programıdır. Yukarıda belirtilen bölümlerden İngilizce Öğretmenliği Bölümü dışındaki diğer tüm bölümlerin öğrenci ve mezunlarının Pedagojik Formasyon Sertifikasına sahip olmaları beklenmektedir.
Yukarıda belirtilen bölümler yanında, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Dilbilim veya Gazetecilik ve Medya bölümlerinden mezun kişiler de bu burs programına başvuru yapabilecektir. Bu kişilerin başvuru sırasında hem Pedagojik Formasyon Sertifikası sunmaları hem de en az iki yıllık öğretmenlik tecrübesine sahip olmalar gerekmektedir.
2019-2020 akademik yılına yönelik yapılacak FLTA Programı başvuruları için son başvuru tarihi 5 Eylül 2018’dir. Burs programı ve koşullar hakkında detaylı bilgi www.fulbright.org.tr adresinde yer almaktadır.

Burs Programı Duyuru Afişi

Bu ilan 09/07/2018 tarihinde yayınlanmıştır.